Ana Sayfa KENTİMİZ 6 Ocak 2018 140 Görüntüleme

2018 yılında konut sektörünün İzmir’de ivme kazanması bekleniyor!

2018 yılında konut sektörünün İzmir’de ivme kazanması bekleniyor!

2018 yılında başta İstanbul olmak üzere; Türkiye genelinde daralması beklenen konut sektörünün İzmir’de ise ivme kazanması öngörülüyor. İzmir’e yaptıkları yatırımlarla ön plana çıkan sektör temsilcileri de 2018 yılından umutlu. İzmirli müteahhitler özellikle dev ulaşım projelerinin sona yaklaşmasıyla kentteki sinerji ve çekimin artarak devam edeceği konusunda hem fikir.

İzmir’e yaptıkları yatırımlarla ön plana çıkan inşaat sektörü temsilcileri 2018 yılından umutlu. Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, “Son 3-4 yıldır İzmir’de emlak fiyatlarının İstanbul’u yakalayacağını ısrarla söylüyordum. Ancak artık İzmir’de fiyatların İstanbul’u geçeceğini belirtiyorum” dedi. İstanbul’un son yıllarda inanılmaz bir yabancı göçü aldığıı ifade eden Kalı, “Nüfus artık doygunluğa ulaştı ve kentin yapısı değişti. İstanbul artık bir iş ve finans kenti haline geliyor. Business bir şehir oluyor. Aslında bir tarih ve kültür kenti olan İstanbul’a yazık ettik. İstanbul yerine İzmit ya da farklı bir kenti business şehire dönüştürebilirdik. İnsanlar artık İstanbul’da sosyal imkanlara ulaşamıyor. Tatil kalmadı, boş vakitlerini değerlendirebilecek zaman ve imkan yok. Bundan dolayı da çok sayıda İstanbullu İzmir’i ikinci bir seçenek olarak görüyor. Özellikle beyaz yakalı diye isimlendirdiğimiz ve 45 yaş üstü emekliliğe yaklaşanlar İzmir’de yaşamak istiyor” diye konuştu.

Çok sayıda İstanbullu’nun İzmir’i ikinci evi yaptıklarına değinen Kenan Kalı, “İzmir’in mevcut yapısını koruması ve nerede konumlanması gerektiğini bilmesi çok önemli. İzmir bir sanayi ya da finans kenti değil, olmamalı da. İzmir öğrenci ve emekli kenti olmalı. İnsanlara sosyal imkanlar sunan, rahat bir yaşam vaat eden bir deniz kenti olarak kalmayı başarmalı. Aksi takdirde tercih edilen bir kent olmaktan çıkacaktır. Ancak mevcut haliyle İzmir kazandıran bir kent olmaya devam edecek. Şu anda inşaat durgun halindeyken bile İzmir bu durumdaysa, inşaat canlandığında nasıl hareketleneceğini siz düşünün” ifadelerini kullandı.

Necip Nasır: “İzmir’de yeni planlama şart”
2017’de bekledikleri ivmeyi yakalayamadıklarını anlatan Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır ise “Art arda gelen seçimler ve bu seçimlerin oluşturduğu çekingenlik sonucunda sektör olumsuz etkilendi” dedi. 2018 yılında inşaat sektöründe bir küçülme beklendiğini kaydeden Nasır, “2019 yılında seçimlerin olması ve bu seçim sürecinde altyapı yatırımlarının yavaşlaması sonucunda küçülme olacağı düşünülüyor. İzmir içinse beklentiler daha farklı. Şu an için İzmir’de bazı ilçelerin planları bitti. Bugüne kadar İzmir’in en büyük sıkıntısı arsaydı ve arsa üretilemediği için projeler yapılamamıştı. İzmir’e ulaşım projelerinin de sonuna gelmesiyle birlikte büyük bir talep oluştu. İzmir bir çekim merkezi haline geldi ve yeni planlamaların yapılmasıyla büyük bir sinerji oluşacak. 2018 yılı da bu sinerjiyle çok daha iyi geçecek” diye konuştu.

Ali Yavuz: “Konuta talep sürüyor”
İzmir’de konut ihtiyacının devam ettiğini ifade eden BYY İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yavuz da “2018 yılında da inşaat sektörü talep görmeye devam edecek. Uygun fiyatlı ve nitelikli konut projeleri bir adım önde olacak. Önümüzdeki yıl, piyasalarda KDV indirimi ve düşük faiz beklentisi var. 2017 yılında dövizdeki artış, demir ve çimento gibi girdi maliyetlerini de arttırdı. Bu durum, konut fiyatlarını da yukarıya çekti. Buna rağmen konuta talep hala devam ettiği için satışlar da hız kesmedi. İzmir’e şehir dışından başta İstanbul ve Ankara’dan da talep geliyor. Diğer yatırım araçları riskler olmasına rağmen gayrimenkulde bu risk görülmüyor. Doğal olarak yatırımlar da bu yönde oluyor. Menemen-Çiğli bölgesindeki fiyat performans oranı, aynı özelliklerde ama merkezde yer alan konut projelerine göre daha yüksek. Bu nedenle yeni yılda da ulaşım altyapısı olan, eğitim kurumları ve sanayi bölgeleri etrafında kümelenen konutlar rağbet görmeye devam edecektir” dedi.

Evren Gökçöl: “Yeni yatirimlara devam”
Başarılı bir yılı geride bıraktıklarını anlatan Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Evren Gökçöl, “2018 yılında da kendimize önemli hedefler seçtik. Şehrin büyüme noktalarını doğru tespit ederek iyi ürün ve iyi fiyat politikaları belirledik. Bu nedenle satışlarda sorun yaşamadık” diye konuştu. “Önümüzdeki yıl üst segmentteki yüksek yapıların satışında sıkıntı yaşanabilir” ifadelerini kullanan Gökçöl, “Alt ve orta segmente yönelik üretim yapanlar ise kazançlı çıkacaktır. 2017 yılında Kuzeyşehir, Yücesoy Mahalle, İdeal Ofis, Yücesoy Statü ve Studio City 6. Etap projeleriyle toplam 300 milyon liralık ürün lansmanı gerçekleştirdik. Konut satışlarında iyi bir noktadayız. Bu yıl içinde 400 dairenin anahtar teslimini yaptık. 2018’in ilk iki ayında da 550 konutu daha teslim edeceğiz. 2018 yılında 300 milyon TL’lik ciro hedefimiz bulunuyor” dedi.

Münir Tanyer: “Talep artış eğiliminde”
İzmir’de yeni arsa üretilememesi ve inşaat sektörünün girdi maliyetlerinin de artması sonucu konut fiyatları da giderek yükseldiğini kaydeden Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer, “Bugün aldığınız konutu iki yıl sonra çok daha yüksek fiyatlara almak zorunda kalıyorsunuz. Bu konuda erken davranan ve özellikle temelden konut satın alanlar büyük oranda kara geçiyor. Buna rağmen İzmir’in sayfiye yerlerine yakın olması, rahat yaşamı ve kentin kültürel yapısı İzmir dışından da birçok insanın kenti tercih etmesine neden oluyor. İzmir’in bu özellikleri kenti devamlı bir çekim merkezi haline getiriyor. Türkiye genelinde sektör daralmasına rağmen İzmir’de talep canlanmaya devam ediyor. 2018 yılında bu ivmenin daha da artacağını hep birlikte göreceğiz” şeklinde konuştu.

Milliyet

KAYNAK

Tema Tasarım | Osgaka.com