Ana Sayfa KENTİMİZ 3 Ocak 2018 140 Görüntüleme

İMO’dan ‘Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’!

İMO’dan ‘Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’!

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, İnşaat Mühendisleri Odası’nın (İMO) düzenlendiği ‘Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’nda “Türkiye’de kentlerin yeniden tanzim edilmesi gerekiyor ama bunun inşaat sever yaklaşımdan kent sever yaklaşıma geçerek olması gerekiyor” diye konuştu. Başkan Uysal, İMO Antalya Şubesi tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’nın açılış oturumuna katıldı.

‘YENİDEN TANZİM EDİLMELİ’
Başkan Uysal, burada yaptığı konuşmada Türkiye’de kentlerin son 50 yıl içinde, nüfus artışına da paralel olarak çok önemli bir değişim yaşadığını belirterek “Artık geldiğimiz aşamada Türkiye’de kentlerin yeniden tanzim edilmesi gerekiyor” dedi. Ancak bunu gerçekleştirirken inşaat sever bir yaklaşımdan kent sever bir yaklaşıma geçilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Uysal, “İnşat severlik, kent severlikle gelmiyorsa başa bela oluyor” dedi.

‘ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI’
Kent severlik üzerine kurgulanan bir dönüşümün aynı zamanda ‘kent’ ve ‘kentlilik’ bilincinin ortaya çıkması için de fırsat olduğunu dile getiren Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bunun gerçekleştirilebilir olması için bir takım yasal ve kurumsal tedbirlerin de acilen hayata geçirilmesi gerekiyor. Öncelikli olarak, ilçe belediyelerinin karar alma gücü arttırılmalı. İlçe belediyelerinin her kararını Büyükşehir Belediyesi’ne onaylatma zorunluluğu, ilgili bakanlıklarının tek başlarına karar alabilir olmaları kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesinde ilçe belediyelerinin eli kolunu bağlıyor.”

DÖNÜŞÜMÜ SABOTE EDİYOR
Bununla birlikte, tüm paydaşların içinde yer aldığı ortak istişare mekanizmasının olmamasının da eksiklik olarak ifade eden Başkan Uysal, ilgili mevzuatın da kentsel dönüşümü imkansız kılacak yapıda olduğunu da söyledi. Başkan Uysal, “Bir tek binanın ruhsat alabilirliği kentsel dönüşümü sabote eden, kentsel dönüşümü daha başlamadan bitirecek bir şey” dedi.

BAKAN DA RAHATSIZ
Bunun ivedilikle çözülmesi, idareleri senkronize edecek karar aygıtının oluşturulmasının gerektiğinin altını çizen Başkan Uysal, “Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de rahatsızlıklarını ifade etmişken mutabakat sağlamak kolay. Bunu konuşup yeni kentler tanzim etmemiz gerekiyor” diyerek konuşmasına devam etti.

BİR TEK BAŞVURU YOK
Muratpaşa Belediyesi olarak kentsel dönüşümü ada bazında desteklerini kaydeden Başkan Uysal, ada bazlı dönüşüm taleplerinde yasadan kaynaklı yüzde 30’a kadar olan ilave inşaat hakkını kullandırma kararı aldıklarını söyledi. Bunu, Büyükşehir Belediyesi’yle de görüştükten sonra kamuoyuna açıkladıklarını da belirten Başkan Uysal, “Bir Allah’ın kulu gelip başvurdu mu? Hayır” dedi.

Muratpaşa Belediyesi

KAYNAK

Tema Tasarım | Osgaka.com